Mateří kašička vzniká v útrobách včelích dělnic, základem je pyl. Obsahuje všechny základní komponenty (bílkoviny, tuky a cukry) potřebné pro vývoj a krmení matky, trubčího a dělničího plodu. Matka náležitou výživu potřebuje, protože denně naklade mnoho vajíček.

Je největším konzumentem tohoto žlázového sekretu včelích dělnic, proto se nazývá mateří kašička.

Jediným místem, kde je možno mateří kašičku ve včelstvu získat, jsou matečníky (větší buňky, ve kterých vyrůstá matka) a to jenom v období kdy je larva stará asi 50 – 60 hodin.

Mateří kašička se vysává pomocí injekčních stříkaček, nesmí přijít do styku s kovem. Skladuje se v chladničce při teplotách 0 – 5 oC.

I když se říká, že mateří kašička je všelék, i ona má svá pravidla pro užívání. Osvědčila se

u depresí a všude tam, kde došlo k poškození centrálního nervového systému, projevů nedostatečného prokrvení mozku, nebo degenerativního onemocnění mozkové tkáně, jako např. Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza nebo Alzheimerova choroba. Je ovšem skutečností, že tyto až zázračné účinky nebyly dosud potvrzeny vědeckými studiemi.

Lidé, kteří mateří kašičku užívají pravidelně, se cítí velmi dobře, jsou fyzicky výkonnější,

odolnější proti únavě a mají lepší schopnost učení a kapacitu paměti.

Mateří kašičku nelze užívat dlouhodobě, ale pouze ve formě léčitelských kůr, a to jednou, maximálně dvakrát ročně. Doporučená denní dávka je 200 – 500 mg. Kašička se nechá rozplynout pod jazykem a poté se spolkne. Nejlépe je užívat mateří kašičku ve směsi s medem, popř. i s pylem.

Mateří kašičku však nesmí užívat ženy s diagnózou nádoru prsu, dělohy nebo vaječníků.

Není taktéž vhodná pro těhotné ženy.

  • Žádné štítky