Český svaz Včelařů
...
odle dostupných zpráv byl Včelařský spolek
...
v Letovicích poprvé založen
...
v roce 1907, jako šedesátý druhý pobočný spolek
...
včelařský Zemského ústředního spolku včelařského pro
...
markrabství Moravské v Brně. Jeho dějiny tedy sahají až do Rakouska-
...
Uherska. Předsedou spolku byl tehdy zvolen farář František
...
Kamenný a jednatelem řídící učitel Josef Kulhánek.
...
Dvacet sedm zakládajících členů obhospodařovalo celkem
...
128 včelstev.
...
Výnos medu
...
v prvním roce existence spolku však nebyl velký
...
, přibližně
...
3 kg na jedno včelstvo.
Činnost spolku na jeho počátku byla poměrně živá. Byli Byly uspořádány hned tři schůze členů spolku. Spolek byl také v úzkém v úzkém kontaktu s aktuálním s aktuálním děním na Moravě. Vyslal svoji zástupkyni na první Dámský kurs včelařský. Do té doby se totiž pořádaly včelařské kurzy výhradně pro muže a na ty tyto kurzy nebyl ženám umožněn přístup. Dámský kurz, pořádaný se svolením Zemského ústředního spolku při Zemské včelařské výstavě v Blansku v srpnu v Blansku v srpnu roku 1909, tak představoval přelomový bod v šíření v šíření včelařství mezi ženami. Jednou ze třiceti tří účastnic kurzu byla paní L. Klimšová, choť odborného učitele v Letovicíchv Letovicích. Zájem žen o včelaření ocenil ústřední spolek darem tehdy nové publikace Katechismus o včelách.
Rozkvět spolku však netrval dlouho. Za rok 1908 nedodal Zemskému ústředí výroční zprávu o své činnosti. To by samo o sobě nemuselo ještě nic znamenat, neboť bylo více spolků v této věci nedůsledných. Ale letovičtí včelaři neposílají zprávu ani za rok 1909
a v následujícím roce již není jejich spolek v seznamu moravských včelařských spolků uveden vůbec. Spolek tedy přerušil svou činnost. Přesné důvody jeho brzkého zániku neznáme. Můžeme se však domnívat, že svou roli sehrály i přírodní živly, neboť počasí bylo v roce 1909 včelařům dosti nepříznivé. Z dobových zpráv se dozvídáme, že výnosy medu byly ten rok velmi nízké a v některých oblastech museli přikrmovat včelstva i v létě. Takový rok tedy nebyl lákadlem ku pěstování včel.
Včelařský spolek v Letovicích byl po deseti letech obnoven. K jeho znovuzaložení v prosinci 1919 přispěly patrně dvě okolnosti. Jednak již nebylo možné pro jednotlivé včelaře být přímými členy Zemského ústředního spolku. Tento druh členství byl v roce 1919
zrušen. Výhody spojené se členstvím v Zemském spolku tak bylo možné nadále čerpat jen prostřednictvím spolků pobočných. Druhou příznivou okolnost pak představovala jedna z výhod spojená se členstvím, která byla v nuzných poválečných letech zvláště ceněná - organizovaní včelaři měli nárok na nezdaněný cukr v dostatečném množství. Letovičtí včelaři, dříve přímí členové Zemského spolku, tedy obnovili letovický včelařský spolek. Do jeho
řad ser přihlásili i další místní včelaři, takže jich bylo víc než dvacet pět. Předsedou byl zvolen Josef Kuchař z Podolí a jednatelem Alois Stria z Letovic. Členský příspěvek tehdy činil 2 Kč.
Ačkoliv i tento druhý rozjezd včelařského spolku provázela nepřízeň počasí, léta 1919
a 1920 byla opět označována pro včelaře jako kritická, tentokrát již spolek obtíže překonal. V roce 1923 byl stabilizován natolik, že se stal jedním z třiceti osmi spolků, které od Zemského ústředí dostaly subvencovaný vařák na vosk.
Tento náš výlet k počátkům letovického spolku včelařů končíme v desátém roce jeho obnovené existence: 8 prosince 1928 se u Štulpů v Letovicích konala výroční valná hromada
za přítomnosti již čtyřiceti včelařů. Předsedou byl tehdy kominický mistr z Letovic Salitrník.
O poměrech ve spolku referuje zpráva uveřejněná Letovickými ve Včele Moravské: „Ve spolku vládne upřímné včelařské přátelství a vzorný pořádek. Schůze členské jsou četně navštěvovány.“ V rámci schůzí se konaly i odborné přednášky.
Od obnovené existence v r. 1928 pracuje Spolek letovických včelařů nepřetržitě a další významné změny v základní organizaci nastaly po roce 2014. S účinností nového Občanského zákoníku byla zrušena občanská sdružení a jejich organizační jednotky. Proto bylo nutné stávající organizaci přeregistrovat a ta se následně stala zapsaným spolkem a organizační jednotky se přeregistrovaly na pobočné spolky. Tím se Základní organizace Letovice stala zapsaným spolkem ve spolkovém rejstříku a získala právní suverenitu se všemi pravomocemi.
Její nynější název zní:
Český svaz včelařů, z. s.
okresní organizace Blansko
ZO Letovice